Microsoft Türkiye Yaz Okulu

Microsoft Türkiye Yaz Okulu 3.Gün

Tarafından yazılmıştır ihaydin

Merhaba arkadaşlar, bugün stajımın 3.günü. İlk olarak yine Microsoft Türkiye ofisine gelerek kahvaltımızı yaptık. Ardından hemen salona geçerek yerlerimizi aldık.

İlk konuşmacımız  Vodafone Genel Müdür Yardımcısı Engin Aksoy’du. Engin Aksoy, Nike, Michelen, Coca-cola ve Vodafone’da görev almış ve Vodafone’da çalışmaya devam ediyor. Belki Beşiktaşlıdır dedim ama Fenerbahçeliymiş. neyse Engin Bey kendi fikir, düşünce, tavsiyeleri anlatarak bizi fazla sıkmadan sunumunu bitirdi. Daha sonra Enis Güneşen’den ve Murat Odabaşı’ndan TFS source control sunumunu dinledik oldukça başarılı bir sunumdu. Visual Studio’da source kontrol işlemlerine değindi ve proje oluşturuken grup halinde yapılan çalışmalarda nasıl hep birden uzaktan erişim sağlayarak projeye katkıda bulunacağımızı  bizlere aktardılar.  

Daha sonra Atlantik Telgraf hattı anlatıldı. Bu işlem ilk olarak 2 gemi okyanusun ortasında kabloları birleştirerek biri Dublin biri de ABD ye giderek kabloları yerleştirmişler. 1858’de kablolar birleştiğinde 18 saatte 58 kelime yollayabilmişler ve böylelikle ilk mesaj yollanmış. Daha sonra bu işi tek gemi ile yaparak Dublin’den yola çıkıyorlar. Bu hat ile dakikada 5 6 mesaj  yollamayı başarmışlar. Daha sonra Duygu Silivri’den Testing işlemlerini dinledik. Açıkçası bana çok karışık geldi. Son olarak da Microsoft saha mühendislerinden Can Turgu’nun debugging,  Nuran Zenginel’in modern Web ve Alkım Şenkan’ın Open Source Software on Azure sunumlarını dinledik. Bu güzel sunumların ardından Behice hocamız durun gitmeyin bir sürprizim var dedi ve beklemeye başladık.  Bir baktık ki Anaaaa Tolga Abi. Hugo ile Tolga Abi. Gerçekten çok eğlenceli olan tolga abinin geçmiş yıllardaki tecrübelerini, gelecekteki ve şuandaki projelerini dinledik ve gerçekten çok güzel  fikirlere sahip. Eğlenceli sohbeti ile günün sonundaki ağırlığı üzerimizden attık. Teşekkürler Tolga Abi.

Yazar hakkında

ihaydin

Yorum Yap